وادی السلام کجاست؟

 

مرحوم شیخ کلینی در کتاب کافی به نقل از سهیل بن زیاد آورده است:مردی به حضرت صادق(ع)گفت:برادری دارم که در بغداد زندگی میکند و میترسم در همان شهر بمیرد.

حضرت فرمودند:غمی به خود راه مده ازینکه چه کسی کجا میمیرد هرگاه مومنی در شرق یا غرب عالم بمیرد خداوند روح اورا به وادی السلام منتقل میکند.

آن مرد سوال کرد:وادی السلام کجاست؟حضرت فرمود:پشت کوفه بیابانیست معروف به وادی السلام ارواح مومنین دسته دسته اطراف و گرداگرد هم مینشینند و با هم سخن میگویند.

 

حبه عرفی میگوید:به همراه حضرت امیرالمومنین(ع) به خارج از شهر کوفه رفتیم وقتی به وادی السلام رسیدیم توقف کردند مثل اینکه عده ای را مخاطب قرار داده و با آنها سخن می گویند.من مدتی ایستادم تا خسته شدم گویا حضرت هنوز با آنها سخن میگفتند پس نشستم از نشستن هم خسته شدم  دوباره برخاستم و مدتی ایستادم تا اینکه ملول شدم و برای مرتبه دوم نشستم.آنقدر نشستم که باز خستگی بر من غلبه کرد اینبار برخاستم و عبایم را که برای نشستن روی زمین پهن کرده بودم جمع کردم و چون خیلی خسته شده بودم صدا زدم که امیرالمومنین من برای شما ناراحتم لحظه ای بنشینید. این بگفتم و عبای خود را پهن کردم که حضرت روی آن بنشینند.

حضرت فرمودند:ای حبه این ایستادن من با آنها(ارواح مومنین) یک لحظه ی انس و سخن کوتاهی بود.پرسیدم:ای امیرالمومنین آیا واقعا چنین است؟فرمود بلی اگر پرده از جلو چشمانت کنار رود خواهی دید آنها گروه گروه و حلقه حلقه اطراف هم با حالت خضوع و خشوع نشسته اند وباهم سخن می گویند.پرسیدم جسمند یا روح؟فرمودند:روح هستند و سپس فرمودند هر مومنی که از دنیا میرود به روح او گفته میشود:

به ارواح دیگر مومنان در وادی السلام ملحق شو او نیز به جمع آنها می پیوندد و این وادی السلام قطعه ای از بهشت برین است.

 

/ 4 نظر / 33 بازدید
مریم

سیما جون از لطفت خیلی خیلی ممنونم . عزیزم به زودی در لینکام میذارمت راستی مطالبتم عالیه[قلب] دوستدار شما مریم قطره ای در برکه[گل]

مریم

[قلب]سیما جون تو لینکامی [گل] خوش حال میشم بهم سر بزنی